Rejtélyes, alattomos, nehezen diagnosztizálható és egyre több nőt érint világszerte. A meddőség egyik vezető okozója, mégis keveset tudunk róla. De honnan ismerhető fel, és miként kezelhető az endometriózis?
A legfrissebb adatok szerint ma Magyarországon a 25-35 év közötti nők 10 százaléka szenved endometriózisban. A megbetegedés világszerte 70 millió, hazánkban közel 200.000 nőt érint*. Sokan azonban nem is sejtik, hogy egy krónikus betegséggel állnak szemben, csupán fájdalmas menstruációs ciklusra panaszkodnak, vagy épp azzal szembesülnek, hogy késik a várva várt baba. De mi is az endometriózis? Endometriózisról akkor beszélünk, ha a méh üregében található, méhnyálkahártyához hasonló endometrium-szövet kivándorol a méhből. Függetlenül ettől azonban követi a menstruációs ciklust, amelynek hatására belső szervi összenövéseket, immunológiai reakciókat, ciklikus fájdalmat és meddőséget okozhat. Ez érintheti a méh izomzatát, a petefészket, a petevezetéket, a hüvelyfalat, a húgyhólyagot, a húgyvezetéket, a májat, a vesét, a tüdőt és a bélrendszert is. Előfordulhat “endometriózis sziget” vagy “csokoládéciszta” formájában. Hogyan veheted észre az endometriózist? A betegség legjellemzőbb tünetei a fájdalmas, görcsös menstruáció vagy a kismedencei fájdalom. Sokan tünetként számolnak be a fájdalmas szexuális együttlétről is. Mivel az endometriózis számtalan helyen előfordulhat a testben, a tünetek is eltérőek lehetnek. Ilyen a deréktáji fájdalom, fájdalmas (esetleg véres) székletürítés, rendszertelen (kimaradozó) menstruáció, meddőség, fokozott vérzés, emésztőszerv-rendszeri panaszok. Mit tehetsz, ha endometriózisra gyanakszol? Ha a fenti tüneteket tapasztalod, keresd fel a nőgyógyászodat és vizsgáltasd ki magad! Ma már speciális endometriózis centrumokhoz is fordulhatsz. A betegség mértékétől függően akár speciális diétával is enyhíthetőek a tünetek, de sajnos gyakori a gyógyszeres kezelés vagy a műtéti beavatkozás, esetleg a kettő kombinációja. Figyeld a tested jelzéseit, hogy időben felvehesd a harcot az “endóval”! Vendégszerző: Edit Kép forrása: webmd.com *Forrás: https://www.eshre.eu/, European Society of Human Reproduction and Embryology Előző írásunk az érzelmi biztonság és a meddőség kapcsolatáról volt szó. Az alábbi vizualizációs gyakorlat kimondottan a belső biztonságérzetet növeli. Hasonlóan a régebben bemutatott „Kellemes, nyugodt természeti hely” relaxációhoz - mely a nyugalmi állapot megteremtésében és a stresszoldásban segít - érdemes ez a gyakorlatot is hetente akár többször is elvégezni. Fontos tudni, hogy a vizualizáció hatása szinte megegyezhet a valóságban megélt élménnyel. A gyakorlat alatt bizonyítottan csökken a stresszhormon szint, és pár perc után általában nyugalom és biztonságérzet járja át a személyt.
A gyakorlat: „Keress egy nyugodt, csendes helyet, és helyezkedj el kényelmesen. Kapcsold ki a telefont is erre az kis időre, zárj ki minden zavaró tényezőt. Figyeld a légzésedet, és koncentrálj a jelenre. Érzed, ahogy minden egyes kilégzéssel távozik a benned lévő feszültség, és figyeld meg, ahogy egyre jobban ellazulsz. Hagyj időt magadnak, ne siess! Engedd meg magadnak, hogy most te legyél a legfontosabb! Érezd, ahogy egyre nyugodtabb és ellazultabb vagy. Képzelj magad elé egy kellemes, biztonságos helyet. Lehet, hogy ez egy ismerős hely, de az is lehet, hogy egy képzeletbeli hely jelenik meg a szemeid előtt. Lehet, hogy egy természeti hely, de az is lehet, hogy egy belső térben találod meg ezt a helyet. Gyakran előfordul, hogy egyszerre több hely is megjelenik. Semmi gond, válassz ki egyet és a többit engedd el. Hagyd, hogy a megérzésed vezessen! A lényeg, hogy egy olyan helyet válassz, ahol valóban biztonságban érzed magad. Miután megjelenik (vizuálisan vagy gondolatban) a biztonságos hely, figyelj meg mindent! Milyen ez a hely? Mi minden található itt? Milyenek a színek, a formák? Milyen a levegő hőmérséklete? Figyeld meg a hangokat! Érzed az illatokat! Érintsd meg a kezeddel az itt lévő dolgokat! Érezd meg, ahogy a tested-lelked kapcsolatba lép a környezettel! Adj időt magadnak, hogy megpihenj ezen a kellemes, biztonságos helyen. Figyeld meg, hogy mi adja a biztonságérzetet, mitől érzed biztonságban magad itt. Tudatosítsd magadban az itt megfigyelteket. Majd amikor úgy érzed, hogy szeretnél kijönni a gyakorlatból, finoman mozgasd meg kezed, lábad, nyújtózkodj jólesően, sóhajts egy nagyot, majd lassan nyisd ki a szemed." Molnár Enikő Kép forrása: www.vanfumc.org A várandósság létrejöttéhez egyik legfontosabb tényező az, hogy a nő biztonságban érezze magát. Érezze azt, hogy mind a környezete, mind a párkapcsolata, illetve önmaga - mint leendő anya - biztonságos születendő gyermekének.
Csodálatos dolog, ha mindez egyszerre valósul meg, de a való életben ez nem mindig jön létre. Lehet, hogy a környezet nem teljesen megfelelő, de a párkapcsolatban megélt boldogság, érzelmi biztonság felülírja ezt és a nő hamarosan anya lesz. Előfordul, hogy a párkapcsolat nem teljesen tökéletes, de a nő annyira bízik magában, annyira erős a belső biztonságérzete, hogy a párkapcsolati hiányosságok ellenére is létrejön a terhesség. Általában elmondható, hogy az anyagi, egzisztenciális biztonság is fontos, erre utal egy régebbi blogbejegyzésünk, de a tapasztalat szerint az érzelmi biztonság meghatározóbb szerepet játszik a megtermékenyülésben. Sok nő az érzelmi biztonságot a párkapcsolatához köti. Vannak, akiknek azért fontos az esküvő, mert ez adja számukra a nagyobb érzelmi biztonságot a párkapcsolatban. Egy előző cikkünkben erről is olvashattok. Vannak, akiknek nem fontos a papír, enélkül is bíznak a párjukban és a közös jövőben. A lényeg az, hogy így vagy úgy, de a nő elégedett legyen a párkapcsolati státusszal. A hozzánk forduló nők között azonban sokszor előfordul, hogy látszólag minden adott: megfelelő egzisztenciális helyzet, szeretetteljes és intim párkapcsolat, testi-lelki egészség (nincs semmilyen termékenységet kizáró fizikai vagy pszichés betegség) és mégsem jön létre a várva-várt áldott állapot. Ebben az esetben érdemes átgondolni az alábbi témaköröket, lehetséges, hogy ezek közül valamelyik a gátja annak, hogy valaki megélje az érzelmi biztonságot:
Molnár Enikő Kép forrása: www.wallcoo.net |
Arhívum
March 2020
|