Hol van az régi magabiztos, öntudatos nő? - a termékenységi nehezítettség hatása az önértékelésre2/24/2017
Az elején olyan egyszerűnek tűnik minden. Elhatározzátok, hogy gyermeket szeretnétek. A várakozás izgalma, a tervezgetés ekkor még természetes része az életnek. Derűlátók, magabiztosak vagytok, eszetekbe sem jut, hogy gond lehet. Kiszámoljátok, hogy ha most kezdtek próbálkozni, mikor fog megszületni a baba. Esetleg néhány hónap csúszást belekalkuláltok. Aztán mégsem a tervek szerint alakulnak a dolgok, s az idő előrehaladtával, a sikertelen próbálkozások hatására, egyre több a bizonytalanság, a megválaszolatlan kérdés:
„Nekem miért nem sikerül?” Másnak miért igen? Mindent megteszek/megteszünk és mégsem jön össze… Hogy lehetek ilyen szerencsétlen?” Ha kiderül, hogy valamilyen betegség vagy hormonális elváltozás áll a háttérben az lehet nagyon elkeserítő, de ha az orvosi vizsgálatok negatívak, azaz elméletileg minden rendben van veletek, az talán még rosszabb, hiszen nincs válasz a MIÉRT-ekre... A válaszokat egyre inkább magadban keresed, és ezáltal egyre jobban elbizonytalanodsz magadban. Ahogy telik az idő egyre biztosabb vagy abban, hogy ha végre megfoganna vagy megmaradna a baba, akkor biztosan minden helyreállna. Akkor újra igazi nőnek érzenéd magad. Valahol te is tudod, hogy ez egy hamis illúzió, de olyan jó megkapaszkodni benne. Egyre nehezebb a tükörbe nézni, hisz a tükör olyan kíméletlen. Látod benne a nőt, akinek valamiért nem lehet gyereke. Mintha a külsődre is rá lenne ez írva. Biztos mások is látják. Már nem látod azt a nőt, aki régebben voltál, azt a magabiztos, öntudatos nőt, aki mindig tudta, hogy mit akar. Nem tudsz arra gondolni, hogy ez valószínűleg egy átmeneti állapot, hanem a jelent kivetíted a jövőre és lassan a múltra is… Ha úgy érzed, hogy egyre kevésbé van kedved kimozdulni, társaságba járni, ha gyakran emészted magad, rágódsz a történteken, ha keresed magadban, hogy mit is csinálhatsz rosszul, ha esetleg gyötör az önvád, a bűntudat, akkor nagyon fontos, hogy tudatosan kezeld ezeket a dolgokat. Állj meg egy kicsit és gondold át a következőket:
Ezek a gyakorlatokat érdemes többször is elővenni, bármikor, amikor úgy érzed, hogy elbizonytalanodtál és csökkent a magadba vetett hit. Molnár Enikő Kép forrása: www.wallpaperswide.com Mindenki képes a vizualizációra, hiszen ez egy olyan automatikusan működő folyamat, melynek nem is mindig vagyunk tudatában. Ha visszaidézünk egy múltbeli eseményt vagy éppen a jövőről álmodozunk, akkor rendszerint valamilyen képet jelenítünk meg a képzeletünk segítségével. Sőt az élmény annyira intenzív is lehet, hogy szinte halljuk az eseményhez kapcsolódó hangokat, érezzük az illatokat.
Szorongásunkat, aggodalmainkat, múltbeli sérelmeinket is ugyanilyen intenzíven élhetjük át. Ezek a negatív gondolatok, képek általában szinte észrevétlenül idéződnek fel bennünk, ráadásul annyira megszokottak és ismerősek lehetnek, hogy szinte természetesnek vesszük jelenlétüket. „Segítenek” abban, hogy még jobban aggódjunk a jövőnkért, még jobban rágódjunk a múlt miatt, s közben észre sem vesszük, hogy megidézzük magunkban a stresszes állapot tüneteit, idegesek és nyugtalanok leszünk. Nagyon fontos tehát, hogy valahogy megteremtsük magunknak azt a néhány percet, amikor tudatosan és kontrolláltan alkalmazni tudjuk azt a technikát, amit tudattalanul oly sokszor használunk. Használjuk ezt a képességünket arra, hogy jobban érezzük magunkat, kipihentebbek és kiegyensúlyozottabbak legyünk! Az alábbiakban egy olyan vizualizációs gyakorlatot ismertetek, mely segít megteremteni a nyugalmat és biztonságérzetet ad. Mindössze pár perc, könnyen megtanulható és beiktatható a mindennapokba. Vizualizációs gyakorlat: Kellemes, nyugodt hely elképzelése "Keress egy olyan kényelmes helyet (fekvő vagy ülőhely), ahol biztos lehetsz abban, hogy pár percig senki sem fog zavarni. Ez főleg az első pár gyakorlás előtt lényeges, később minél gyakorlottabb vagy, annál kevésbé számítanak a külső körülmények. Figyeld a légzésedet, ahogy áramlik a levegő az orrodon keresztül, ahogy emelkedik a mellkasod és a hasad! A légzésfigyelés már önmagában megnyugtató technika. Ne változtass a légzéseden, a megszokott ritmusban, nyugodtan lélegezz! Csak a légzésedre figyelj, és engedj el minden gondolatot! Majd képzelj el egy kellemes, nyugodt helyet, valahol a természetben. Lehet, hogy egy olyan hely jelenik meg, ahol már jártál, de az is lehet, hogy egy képzeletbeli hely jelenik meg a szemed előtt. Lehet, hogy egyszerre több kép is megjelenik. Adj időt magadnak és hagyd, hogy végül csak egy kép jelenjen meg! Ez most a te helyed, ahol senki sem zavar, ahol nyugalomban és biztonságban vagy. Miután megjelenítetted magad előtt ezt a kellemes, nyugodt helyet, nézz körül! Mi minden található itt? Milyen az időjárás? Milyenek a színek? Érzékeld a mozgást magad körül! Érezd az illatokat! Halld a hangokat! Érezd, ahogy a tested-lelked kapcsolatba lép a környezettel! Időzz ebben az állapotban addig, ameddig jól esik! Pihenj addig, ameddig szeretnéd, illetve ameddig időd engedi! Majd amikor úgy érzed, végy néhány mélyebb lélegzeted, mozgasd meg kezed, lábad, nyújtózz egy nagyot, majd lassan nyisd ki a szemed! Hagyj még néhány másodpercet, hogy teljesen magadhoz térj!" Ne feledd, minél többször végzed el a gyakorlatot, annál hatékonyabban teremted meg magadnak azt az optimális egyensúlyi állapotot, amelyben a szervezeted is egészségesebben működik. Lehet, hogy változik a kép, lehet, hogy ugyanaz marad. A lényeg, hogy tudd, létezik a képzeletedben olyan hely (helyek) ahol megpihenhetsz és feltöltődhetsz ugyanúgy, mintha valóban ott lennél. Molnár Enikő Kép forrása: www.google.com |
Arhívum
March 2020
|